Warsztaty kameralne 
– blok poranny

Festiwal GOLAS
24.06.2023 | Giżycko

Zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach, które poprowadzą profesjonalne artystki i twórczynie! Na każdych zajęciach odnajdą się zarówno art-nowicjusze jak i osoby, które wiedzą już co i jak w artystycznym świecie.

Warsztaty rozpoczną się o godz. 9:00 i mogą potrwać nawet do godziny 13.00! Dużo zależeć będzie od chęci i zaangażowania uczestników. Zapewniamy wszystkie materiały i przybory niezbędne do działania. 

Warsztaty Tkackie

9:00–13:00 | wiek: od 10 lat
Prowadzenie: Kaśka i Anka Dobrzyn

W trakcie warsztatów wykonamy makatki, które będzie można zabrać do domu. Uwaga, tkanie to hobby dla cierpliwych! Warsztaty potrwają około czterech godzin. Jednak uspokajający rytm splotu płóciennego koi układ nerwowy: zobaczycie, że czas minie szybko, za szybko…

Tworzenie reliefów roślinnych

9:00–13:00 | wiek: od 12 lat
Prowadzenie: Urszula Ziober

Natura daje nam przykłady przykłady pięknych, skomplikowanych kształtów oraz faktur, które ciężko jest odwzorować bez dużej wiedzy i umiejętności malarskich lub rzeźbiarskich. Podczas warsztatów nie będziemy imitować natury – dokonamy jej wiernego zapisu w postaci odlewu gipsowego lub cementowego. Pozwoli nam to wydobyć najdrobniejsze detale liści oraz kwiatów by zatrzymać je na dłużej.

Formyryte

9:00–13:00 | wiek: od 12 lat
Prowadzenie: Martyna Rzepecka

Wykorzystując tradycyjną technikę linorytu stworzymy grafiki inspirowane nieregularnymi kształtami linoleum, będącymi pozostałościami po matrycach prowadzącej warsztaty. W odpadach będziemy doszukiwać się nowych, nieoczywistych znaczeń i wydobywać je poprzez rycie w linoleum. Efektem będzie ściągnięty z matrycy graficzny ślad – odbitka linorytu. Warsztat opierać się będzie na doświadczeniu artystycznym Martyny Rzepeckiej. Artystki wizualnej – graficzki warsztatowej, dla której matryca i odpady z matrycy pochodzące stają się wypadkowymi do grafik.

Warsztaty drzeworytnicze

9:00–13:00 | wiek: 7-12 lat
Prowadzenie: Jolanta Rejs

Tworzenie matrycy i odbitki na papierze. Warsztaty przybliżą uczestnikom technikę druku na papierze z drewnianej matrycy. Każdy uczestnik wykona autorski obraz drzeworytniczy, drukowany z drewnianej matrycy przy użyciu tuszu na bazie oleju lnianego. Prowadząca objaśni techniczną stronę tworzenia matryc i powielania obrazów graficzną metodą drzeworytu.

Warsztaty rzeźbiarskie

9:00–13:00 | wiek: od 14 lat
Prowadzenie: Marta Cierluk

Pod okiem doświadczonej artystki w plenerowej pracowni wyrzeźbisz portret człowieka.
W świecie, w którym często stajemy przeciwko sobie cenny jest czas zatrzymania i obserwacji człowieka, który jest obok. Rzeźbienie drugiego człowieka daje możliwość przyjrzenia się mu, poznania go, pokochania go i szanowania jego wyborów. Studiowanie twarzy uczy prawdy o człowieczeństwie. Pomaga dostrzec piękno i dobre intencje. Kiedy zobaczymy je w innym, znajdziemy je też w sobie.

 

Warsztaty malarskie

9:00–13:00 | wiek: od 13 lat
Prowadzenie: Martyna Malka Górecka

Zajęcia z malarstwa przeznaczone są dla wszystkich – zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z malarstwem jak też dla osób chcących szlifować swoje umiejętności. Na warsztatach skupimy się na martwej naturze oraz pracy z obserwacji. Uczestnicy poznają technikę malarstwa akrylowego, będą pracować z kolorami i światłocieniem.

Warsztaty rysunkowe

9:00–13:00 | wiek: od 12 lat
Prowadzenie: Joanna Roesler

Na zajęciach narysujemy portret modela lub modelki. Krok po kroku poznasz wzory matematyczne zawarte w ludzkiej twarzy. Przeanalizujemy odległości, proporcje, kości i mięśnie. Podczas ćwiczeń cały czas będzie towarzyszyła nam czaszka kostka Alfreda w skali 1:1 Będziemy mówili i stosowali różne rodzaje kadrowania, wytłumaczę i pokażę czym jest „oddech przed” i dlaczego jest tak ważny, aby osiągnąć equilibrium, nawet w tym pierwszym w życiu rysowanym portrecie.

Warsztaty ilustratorskie

9:00–13:00 | wiek: od 14 lat
Prowadzenie: Anna Trzpil-Zagórska

Warsztaty rozpoczniemy od rozmowy o ilustracji dziecięcej i przeglądu publikacji. Omówimy sposoby i techniki ilustratorskie, zwrócimy też uwagę na typografię.
Uczestnicy wybiorą jeden z zaproponowanych wierszy, który stanie się punktem wyjścia do pracy nad projektem książki autorskiej. Zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie zarówno układu tekstu jak i ilustracji! Końcowym etapem będzie połączenie zilustrowanych rozkładówek i stworzenie makiet wyjątkowych, autorskich książek.

mail_ikona

golasfestiwal@gmail.com